Posledné články

Ako rozoznať kvalitný olivový olej

S akými druhmi sa môžete stretnúť a v čom sa odlišujú?

Najkvalitnejší je Extra panenský olivový olej, ktorý je získaný mechanickým spracovaním za studena, výlučne zo zrelých olív, ktoré musia mať najvyššiu kvalitu (nie poškodené, plesnivé či inak znehodnotené). Pochádza vždy z prvého lisovania olív a nemôže obsahovať nijaké chemické prímesy. Panenské, olivové a rafinované olivové oleje nepodliehajú tak prísnym kritériám spracovania, lisujú sa pri vyšších teplotách zo zvyškov, ktoré ostanú z prvých lisov. Ich výsledkom je menej kvalitný olej, ktorý sa často mieša s olejmi nižších kategórií – napr. slnečnicovým či repkovým. Rovnako sa pri ich výrobe používajú menej šetrné postupy a obsahujú tiež chemické prímesy.. Najmenej kvalitné sú práve posledné  – rafinované olivové oleje. Bio olivové oleje musia byť označené etiketou pre biopotraviny (ak sú výrobky skutočne Bio kvality etiketu určite na obale nájdete) a musia pochádzať výlučne z olív, ktoré neboli chemicky ošetrené, vypestované ekologicky bez pesticídov či hnojív proti škodcom. Taktiež nemôžu byť spracované chcemickými postupmi. Rovnako tieto olivy musia byť vypestované v lokalitách, v ktorých nehrozí intoxikácia chemickými látkami (napr. z okolitých tovární, znečistenej vody atď).

Preštudujte si etiketu

Ak si kupujete skutočne kvalitný olivový olej, vždy musí byť na etikete uvedené, že je spracovaný mechanickými postupmi za studena a nie chemickou rafináciou. Taktiež si všimnite či olej pochádza z olív, alebo len z výliskov – teda odpadu, ktorý pri spracovaní olív vzniká. Tiež nepočítajte s tým, že skutočne dobrý olivový olej nájdete v plastovej fľaši. Ak chcete kvalitu, vždy preferujte sklo pred plastom. Ak na etikete uvidíte označenie DOP narazili ste na skutočne kvalitný výrobok, u ktorého sa nemusíte obávať.  DOP – Denominazione d´origine protetta znamená ,,chránené označenie pôvodu“. Ide o certifikát, ktorý nájdete na najkvalitnejších produktoch.

Dá sa spoznať na prvý pohľad?

Mnohí ľudia sú presvedčení, že kvalitný olivový olej musí byť tmavší a nemôže byť zakalený, no nie to pravda. Nefiltrované olivové oleje môžu byť zakalené a práve to ľudí od kúpy odrádza. Nejde však o vadu, ale o špeciálny postup výroby, pri ktorom sa do oleja dostávajú kúsky dužiny, ktoré časom sedimentujú a usadzujú sa na dne fľaše. Takýto olej má nižšiu trvanlivosť, ale nemusíte sa obávať, že kupujete zlý a nekvalitný výrobok. Práve naopak.

Tmavší alebo svetlejší?

Nesnažte sa zistiť kvalitu oleja podľa odtieňu. Jediný rozdiel medzi tmavšími a svetlejšími druhmi je v tom, v akom štádiu zrelosti olív bol olej vyrábaný. Najzrelšie olivy = najtmavší olej,  jeho akosť to však neovplyvňuje. Typickou farbou olivového oleja je sýtozelená farba a v prípade, že narazíte na žltkasté či dokonca takmer bezfarebné oleje, určite nejde o čisté a kvalitné oleje. Výrobca často kvalitatívne nedostatky kompenzuje farebnou fľašou.

Vôňa

Olivové oleje môžu mať rôzne vône podľa odrody olív, ktorá môže byť v každom regióne iná. Naučte sa preto skôr, ako olivový olej nemá voňať. V prípade, že vonia kyslo, potuchnuto alebo dokonca cítiť pleseň, to, čo držíte v ruke rozhodne nie je kvalitný olej, ale veľmi nekvalitná napodobenina. Pravý olivový olej by tiež nemal byť cítiť pridanými bylinkami či ovocnou arómou. zdroje: https://cdn1.medicalnewstoday.com/content/images/articles/266/266258/olive-oil-and-olives.jpg https://tojenapad.dobrenoviny.sk/ako-zistite-ze-olivovy-olej-nekvalitny-urobte-jednoduchy-test/

Comments

comments powered by Disqus