Posledné články

Ako správne skladovať kozmetiku a ako dlho vydrží?

Urobte si poriadok vo svojej kozmetickej taštičke, predsa si nechcete pokaziť leto nepeknou vyrážkou, ktorú vám môžu staré alebo zle uskladnené líčidlá ľahko spôsobiť. A to aj napriek tomu, že vyzerajú na pohľad stále použiteľne a lákavo. V nasledujúcom článku sa dozviete, kedy je lepšie kozmetiku vyhodiť a kedy je možné sa nad ňou ešte zmilovať.

Každá žena má vo svojom kozmetickom arzenále hromadu šminiek a prípravkov, ktoré „niekedy“ používa. Preložené: nikdy ich nepoužívala a používať nebude, ale skladuje ich pre prípad, že sa konečne naučí, ako dôkladne nanášať tie modré tiene, čo si kedysi kúpila (a tiež pre prípad, že by náhodou zase prišli do módy). Kozmetické produkty stoja zaprášené na poličke a trpezlivo čakajú na svoj okamih slávy, väčšina ich je ale dávno po záruke.

Pamätajte, že púder vám vydrží dva roky, krémové a gélové cleansery rok, očné linky v ceruzke až tri roky (musia ale byť pravidelne orezávané). Očné tiene majú tiež trojročnú výdrž, štetce nezabudnite vždy každé 2 – 3 mesiace prepláchnuť v jemne mydlovej vode a potom ich vymyť čistou vodou (potom vydržia, dokiaľ im nevypadajú štetiny), hubky perte každý týždeň a po mesiaci ich vyhoďte. Hrozba baktérií a rizika s nimi spojené sú príliš veľké.

Existujú dva základné typy make-upu – tie na báze vody vydržia 12 mesiacov svieže, tie na báze oleja 18 mesiacov. Ak prvý spomínaný začne vysychať, ale podľa dátumu na obale by mal ešte slúžiť, pridajte do neho pár kvapiek tonika bez alkoholu a poriadne ho pretrepte.

Rúž vás bude verne sprevádzať po 1 – 4 roky, kontúrovacia ceruza na pery potom roky 3. Riasenka sklame najrýchlejšie – už po štyroch mesiacoch ide jej kvalita rapídne dole. Lak na nechty môžete smelo používať po dobu 1 roka. Dobrým tipom, ako ušetriť, je kupovať si laky v menšom balení. Vyhnete sa tak vyhadzovaniu vyschnutých lakov.

Všetku kozmetiku skladujte v suchu a v chlade, nie ale priamo v chladničke. V kúpeľni sa kozmetike darí dobre, len dajte pozor, aby bola uložená v zatváracej skrinke, vlhkosť ani voda jej nesvedčia. Parfémy nevystavujte v žiadnom prípade slnku, ani svetlo im príliš neprospieva. A nezabudnite na pravidelnú kozmetickú inventúru.

zdroje:
https://www.moda.sk/magazin/ako-dlho-vydrzi-kozmetika-a-ako-ju-spravne-skladovat

Comments

comments powered by Disqus