Posledné články

KURKUMA! Lahôdka pre Vašu pleť, telo i vlasy

Milujete kurkumu tak ako my? Jej dávno známe liečivé účinky môžeme aplikovať nie len v medicíne, ale aj v kozmetike a starostlivosti o pleť. Povieme si, čo všetko nám toto práškové korenie prináša.

Kurkuma (INCI: Curcuma longa) je staroveké práškové korenie, ktoré je súčasťou rodiny zázvoru. Má širokú škálu terapeutických a kozmetických benefitov. Účinná látka, kurkumin, je prírodným antiseptikom s antibakteriálnymi / antimikrobiálnymi vlastnosťami. Lieči a zabraňuje suchej pokožke a používa sa na liečbu ekzémov a akné. Kurkuma sa tradične používa pri každodennej starostlivosti o tvár a vlasy, ako aj pri hinduistických oslavách. Tiež sa ukázalo, že spomaľuje proces starnutia a tvorbu vrások.
 
  • V Indii, bola kurkuma používaná po stáročia ako prírodný čistiaci prostriedok.
  • Ak sa prášok zmieša s mliekom, a následne sa aplikuje na pleť ako maska, pokožka sa stane zdravšou a rozjasnenou.
  • Tradične si ženy trieli kurkumový prášok na líčkach, čím vytvorili prirodzený zlatistý jas.
  • Extrakt z kurkumy bol pridávaný do krémov za účelom zafarbenia. Zlúčenina nazývaná kurkumin je žltý pigment v kurkume.
  • Čistenie s kurkumou zlepšuje pleť a tiež redukuje rast chĺpkov na tele.
  • Vďaka svojim liečivým vlastnostiam si kurkuma vyslúžila svoje miesto nie len v kometickom priemysle ale aj ako prísada v liekoch či vitamínoch. Listový olej z kurkumy a jej extrakt môže byť tiež použitý ako biopesticíd a má svoje miesto aj v opaľovacích krémoch.
  • Kurkuma má antioxidačné vlastnosti. Preniká a zlepšuje funkciu kožných membránových buniek, čo pomôže predchádzať striám.
  • Prirodzene urýchľuje proces odstraňovania odumretých kožných buniek, čím napomáha obnove zdravej a mäkkej pokožky. Chráni bunky pokožky pred ďalším poškodením.
  • Kurkuma tiež stimuluje krvný obeh, čo môže pomôcť znížiť opuchy a tmavé kruhy pod očami spôsobené zlou cirkuláciou krvi.
Pre aké vlastnosti učarovala kurkuma Vám?

Zdroje:
http://www.superlife.com/turmeric/

https://www.standardmedia.co.ke/evewoman/article/2001299126/six-amazing-skin-benefits-of-turmeric
http://www.turmeric.co.in/turmeric_cosmetic_use.htm https://www.skininc.com/skinscience/ingredients/29998484.html

Comments

comments powered by Disqus