Posledné články

Ružový olej

Ružový olej a ružová voda sa používajú na náboženské aj liečebné účely už minimálne 2000 rokov. Pôvodne sa pripravovali namáčaním lupeňov ruží do vody (ružová voda) alebo maceráciou lupeňov v olivovom oleji (ružový olej). Počiatky výroby ružovej vody a ružového oleja metódou destilácie sa datujú do 7. storočia vo vtedajšej Perzii. Až do 16. storočia bol hlavným producentom ružového oleja Irán a exportoval ho do celého sveta. Dnes sú najvýznamnejšími výrobcami Bulharsko, Turecko a Maroko, pričom bulharský ružový olej sa považuje za najkvalitnejší.
Na výrobu jednej kvapky ružového oleja je potrebných až 2000 lupeňov! Ak by sme to chceli kvantifikovať presnejšie – z 3 000 kg ružových lupeňov získame len 1 kg esenciálneho ružového oleja. Lupene ruží sa zbierajú ručne skoro ráno, než slnko esenciálny olej odparí.  Nízky výťažok ružového oleja (len 0,03%), nutnosť ľudskej práce a to, že tento olej nemá syntetické náhrady sú dôvody, prečo patrí ružový olej medzi najdrahšie oleje na svetových trhoch.

Chemický profil ružového oleja

Chemické analýzy odhaľujú. že ružový olej tvorí viac ako 275 rôznych zlúčenín, ktoré zodpovedajú za jeho vonné aj terapeutické vlastnosti. Hlavnými zložkami bulharského ružového oleja sú zlúčeniny fenyl etylalkohol, citronelol, geraniol a nerol. Aj keď ostatné zlúčeniny sú prítomné vo veľmi malých množstvách, sú rovnako dôležité z pohľadu kvality a vlastností ružového oleja. citronelol – monoterpenoid, ktorý sa používa v parfémoch aj repelentoch na hmyz. Efektívne odpudzuje komáre, ale len na krátke vzdialenosti. geraniol – zlúčenina sa vyskytuje aj v oleji z citronely. Je to efektívny rastlinný repelent komárov. Na druhej strane však priťahuje včely. Pre svoju ružovú vôňu sa používa v parfémoch. nerol – nachádza sa v mnohých esenciálnych olejoch. Používa sa v parfumérii a podobne ako geraniol, vyznačuje sa sladkou ružovou vôňou. geranial (citral) – súčasť mnohých esenciálnych olejov s vôňou citrusov (citrónová tráva, citrón, pomaranč, limetka a mnoho iných). Pre svoju citrusovú vôňu sa využíva v parfumérii. Má silné antimikrobiálne účinky, je potrebný pre syntézu vitamínu A. Na hmyz má feromonálny efekt.

Terapeutické účinky ružového oleja

Ružový olej má za sebou bohatú históriu – používali ho už starovekí Číňania, Indovia, Peržania či Arabi. Ružový olej sa už stáročia používa na liečbu, pre potešenie, navodenie romantiky či dobrej nálady. Pôsobí ako afrodiziakum. Výskumy potvrdzujú, že ružový olej vykazuje celé spektrum účinkov, napr. antidepresívne, sedatívne, antiseptické, protizápalové, antibakteriálne, antivírusové, spazmolytické, afrodiziakálne, diuretické, astringentné, tonizujúce, laxatívne, mukolytické účinky či podporuje trávenie. zdroje: http://www.aroma-explorer.sk/ruza-damascenska-historia-terapeuticke-ucinky/ http://nature-to-nurture.co.uk/wp-content/uploads/2015/12/Rose-5-Nature-To-Nurture-Aromatherapy-Massage-in-Hemel-Herts-Bucks.jpg

Comments

comments powered by Disqus