Posledné články

Zdravá farba na vlasy alebo tajomná henna

Čo je henna

Henna je prírodné farbivo, ktoré sa používa po tisícročia na farbenie vlasov, nechtov, pokožky a v kozmetických prípravkoch. Už v starom Egypte poznali hennu a hojne ju využívali na farbenie a dnes zažíva znova svoj veľký návrat. Veľmi obľúbená je najmä kvôli jej prírodnému zloženiu, ktoré uprednostňujú ľudia s alergiami, kožnými ochoreniami, ale aj my ostatní, ktorí preferujeme prírodné produkty.


Z čoho sa henna vyrába?

Henna – latinsky Lawsonia, je rastlina kerovitého charakteru dorastajúca do výšky 2 až 3 metrov. Z jej hladkých podlhovastých listov sa po usušení a zomletí získava prášok zelenej farby s veľmi príjemnou vôňou. Tým je získaná 100% prírodná farba bez akýchkoľvek chemických prísad. Podľa charakteristickej farby, ktorú listy Henny produkujú rozoznávame tri najčastejšie druhy tejto rastliny – Lawsonia Inermis, Lawsonia Alba a Lawsonia Spinoza – známe tiež ako Henna červená (red), prírodná – bezfarebná (neutral) a čierna (black). Ich vzájomnou kombináciou spolu s inými rastlinami ako napr. Indigo sa vytvárajú zmesi, ktoré potom farbia vlasy na želaný odtieň. Používajú sa však i čisté henny bez vzájomej kombinácie.

Aké sú jej účinky?

Hlavným a najdôležitejším účinkom používania henny je jej výrazný pozitívny vplyv na vlasy. Henna farba na vlasy pozitívne vplýva na samotný vlas a to tým, že namiesto toho, aby narušila štruktúru vlasu a následne zafarbila vlas z vnútra, vlas iba obalí a vytvorí na ňom ochrannú vrstvu. Tým sa vlas neoslabí, ale naopak posilní a je chránený proti škodlivému UV žiareniu. Ďalšími pozitívnymi účinkami sú jej liečebné vlastnosti pri alergiách kože,ochoreniach vlasov a ochoreniach vlasových korienkov. Pravidelným používaním henny na vlasy dochádza k viditeľnej regenerácii a spevneniu vlasov, obmedzuje sa ich mastenie, tvorba lupín a pomáha predchádzať šediveniu vlasov. Navodzuje rovnováhu pH vlasov a chráni pred vonkajšími vplyvmi napr. pred nadmerným sušením vlasov. Zároveň pomáha udržiavať zdravú pokožku hlavy a tým zabraňuje tvorbe lupín. Henna je zároveň výborným kondicionérom, ktorý zjemní vaše vlasy a dodá im lesklý vzhľad. Udržuje vo vlasoch vlhkosť a vlasy sa stávajú hodvábnymi. Dodáva vlasom rastlinné proteíny, ktoré zabraňujú vlasom, aby sa štiepili a ešte ich aj vyživujú a obmedzujú padanie vlasov. Ak máte vlasy poškodené chemickým farbením alebo trvalou, nie je lepšej cesty ako dostať vlasy späť do formy ako použiť hennu ako vlasový zábal. Pokiaľ si nechcete zmeniť vašu súčasnú farbu vlasov, odporúčame hennu bezfarebnú.

Akú hennu si vybrať?

Je viacero druhov henny, napríklad čistá henna z Lawsonia Inermis (ktorá farbi na oranžovo), alebo hotová namiešaná zmes podľa zvoleného odtieňa, ktorá sa dá zakúpiť.
Výhodou henny, aj tej už namiešanej je, že ju môžete ľubovoľne kombinovať a tým získať váš špecifický odtieň. Zároveň upozorňujeme, že henna chytá rozdielne na každý druh vlasov to znamená, že nebudete mať ten istý odtieň ako vaša priateľka, ktorá použila ten istý odtieň henny na farbenie. Farba, ktorú výsledné získate závisí od vášho prirodzeného odtieňa vlasov, od kvality vlasov a ďalších faktorov. Ako docieliť želaný odtieň? Jednou z možností je zakúpiť si namiešanú zmes, ktorá vám dodá želaný odtieň, alebo experimentovať s čistými hennami. Aj namiešané zmesi sa dajú ešte ovplyvniť pre dosiahnutie želaného farebného odtieňa.zdroje:


http://www.hennanavlasy.eu/co-je-henna#.XRy3m_7grIU

https://www.nmpudhyog.com/wp-content/uploads/2018/10/London.jpg

Comments

comments powered by Disqus