Posledné články

Ako na výrobu mydla? Základné informácie pre začiatkočníkov!

Začíname vyrábať mydlo

Základnými surovinami na výrobu mydla sú oleje alebo tuky, ktoré predstavujú kyseliny, a hydroxid sodný, ktorý je zásaditá látka. Chemickou reakciou zásad a kyselín vzniká soľ a mydlo je soľ mastných kyselín.

Tento proces odborne nazývame zmydelňovanie mastných kyselín (saponifikácia). Jeho súčasťou je aj vznik glycerínu. Glycerín je látka, ktorá má vynikajúce zvlhčujúce vlastnosti a používa sa v kozmetickom, potravinárskom a farmaceutickom priemysle. V kupovaných mydlách sa glycerín odstráni a nahradí inými prísadami alebo farbivami.

Výroba mydla "od základov"

To znamená vyrobenie mydlovej hmoty zo základných surovín, čo sú tuky a hydroxid. Ľahko vyrobíme mydlo na mieru, treba však počítať s tým, že prídeme do styku s hydroxidom sodným (NaOH), čo je nebezpečná žieravina. NaOH je potrebný na zmydelnenie mastných kyselín – nastáva chemická reakcia, pri ktorej vzniká mydlo a glycerín.

Pri tomto spôsobe je na výber metóda za studena alebo za tepla:

metóda za studena:  najjednoduchšia metóda, vhodná pre domácu výrobu. Tuky, oleje a hydroxid reagujú prirodzene, bez varenia.

Alebo metóda za tepla: celý proces prebieha pri pomerne vysokých teplotách (až do 80 °C).

Pri tzv. výrobe "za studena" zmydelnenie bude prebiehať iba pri využití tepla, ktoré sa pri reakcii prirodzene produkuje. Celá výroba sa dokončí samostatne po vyliatí hmoty do formy počas nasledujúcich 24 hodín.

Po tejto dobe by mydlo malo stuhnúť a malo by byť dostatočne pevné, aby sa dalo nakrájať. Jednotlivé kúsky sa nechajú zrieť ešte cca 6 týždňov.

zdroj:

https://fitastyl.sk/clanky/krasa/ako-si-vyrobit-vlastne-handmade-mydlo

Comments

comments powered by Disqus