Posledné články

AKO VYUŽIŤ JABLČNÝ OCOT V STAROSTLIVOSTI O POKOŽKU?

Čo je vlastne jablčný ocot?

Vyrába sa z drvením a vylisovaním šťavy z jabĺk. Potom sa pridajú baktérie a kvasnice, ktoré spôsobujú kvasenie tejto tekutiny. Tento proces premieňa cukor a sladkosť, ktoré sa nachádzajú v jablkách, na alkohol. Prebieha aj druhý proces fermentácie, kde sa tento alkohol premení na ocot. Aj keď väčšinou používame jablčný ocot na výrobu vecí, ako sú šalátové dresingy či marinády, slúži tiež ako efektívny (a cenovo dostupný) produkt pre vašu pokožku a vlasy.  

1. Upokojuje pokožku a odstraňuje z nej odumreté bunky

Protizápalové vlastnosti octu jablčného muštu upokojujú pokožku a kyselina octová zjemňuje pokožku. Obsahuje alfa hydroxy kyseliny, ktoré chemicky exfoliujú, aby odstránili odumretú kožu a odhalili zdravé nové kožné bunky.

Ako používať: Vždy je múdre používať jablčný ocot s vodou, pretože koncentrovaný jablčný ocot môže narušiť kožnú bariéru, ktorá vedie k zápalu kože. Aby ste mohli využívať výhody upokojujúce pokožku, ľahkým riešením je naliať trochu priamo do vane. Vo vani pravidelnej veľkosti pridajte jednu šálku jablčného octu do teplej vody. Nechajte pôsobiť po dobu 15 až 20 minút, aby sa ochranná kyselina mohla dostať do pokožky. Pomôže to vyrovnať hladinu pH pokožky a zabrániť jej príliš mastnému alebo príliš suchému stavu.

2. Zbavuje lupín

Lupiny sú v podstate zápalové reakcie vášho tela na vysoké úrovne kvasiniek, ktoré môžu rásť na vašej pokožke hlavy. Jablčný ocot pomáha znižovať množstvo kvasiniek rastúcich na vašej pokožke hlavy, čo zase chráni pred lupinami.

Ako používať: Pred umytím vlasov šampónom premiešajte roztok octu jablčného muštu a vody 1:1 a naneste na vlasy a pokožku hlavy.

3. Bojujte proti akné

Jablčný ocot predstavuje trojnásobnú hrozbu. Je silnou antibakteriálnou, protiplesňovou a antivírusovou látkou, vďaka ktorej je schopný zabrániť tvorbe baktérií a pupienkov. Účinkuje tak, že znižuje hladiny baktérií spôsobujúcich akné a odstraňuje odumreté kožné bunky, ktoré sa nachádzajú na povrchu pokožky.

Ako používať: V prvom rade vykonajte tzv. Patch test. Natrite malé množstvo octu zriedeného vodou na pokožku v oblasti sánky. Ak nebudete pociťovať pálenie, svrbenie či začervenanie aplikujte ako tonikum na celú pleť okrem okolia očí.  

Tak čo, vyskúšate aj Vy?

Zdroje: https://mediteka.sk/jablcny-ocot/

Comments

comments powered by Disqus