Posledné články

Lupiny vo vlasoch, lupiny v brade, ako sa ich zbaviť?

Neúnavne pátrate po návode, ako sa raz a navždy zbaviť kúskov odumretej kože z vlasov? Nie ste sami. Aj lekári priznávajú, že príčiny  vedúce k vzniku lupín, stále nie je objasnená. „Preto nemôžeme zodpovedne odporúčať nijakú prevenciu. Môžeme len riešiť už vzniknutú situáciu,“ vraví primár korektívnej dermatológie MUDr. Rastislav Vrabec. Riešite ju?

Lupiny kvôli kvasinkám

„Predpokladá sa, že u náchylných ľudí vznikajú lupiny v dôsledku citlivejšej reakcie na kvasinku malassezia, ktorá sa prirodzene vyskytuje na pokožke nás všetkých. Skvasuje tuky a výsledkom sú voľné mastné kyseliny. Najmä kyselina olejová má prozápalový účinok a spolu s inými kyselinami je schopná spôsobiť seboroickú dermatitídu, ktorej minimálny variant sú lupiny,“ objasňuje lekár. Nejde teda o premnoženie kvasiniek, ako sa často uvádza, ale o výraznejšiu reakciu na ich bežné množstvo.

Nič nebezpečné

Boj s lupinami je najjednoduchšie začať v drogérii výberom protilupinového šampónu s priebežným striedaním, aby sa nestal neúinným.  Lupiny však podľa MUDr. Vrabca nesignalizujú žiadne vážne choroby, preto z nich netreba mať strach.„Zvyčajne sa spomína napríklad spojitosť s Helicobacterom pylori. V organizme naozaj súvisí všetko so všetkým, ale dokázať prepojenie lupín s touto diagnózou je veľmi zložité.“ V prípade, že by vám nezabral žiadny šampón s protikvasinkovým účinkom, môže vám lekár predpísať na prechodný čas šampón či gél s kortikosteroidmi, ktoré stlmia zápal na koži.

Pozor na infekciu

Nepríjemnou komplikáciou je sekundárna infekcia zanesená na pokožku hlavy škrabaním. Cez kožu „ošmirgľovanú“ nechtami sa kyselina olejová dostane ešte ľahšie k bunkám a pokožka na hlave sa vám môže začať výraznejšie zapaľovať. Ak sa tam dostanú streptokoky alebo stafylokoky, môžete sa „tešiť“ na sekundárnu infekciu s masívnym výtokom alebo s hnisaním a čaká vás užívanie antibiotík. Tie vyliečia a odstránia zápal, ale nie šupinky z vlasov. „Bežné lupiny nespôsobujú výrazné svrbenie, môže vás obťažovať skôr dehydratovaná vlasová pokožka,“ objasňuje lekár. Namiesto škrabania skúste vymeniť šampón a neumývajte si vlasy denne. V lekárni vám poradia aj prípravky na hydratáciu vlasovej pokožky.

Muži sú náchylnejší

Mastné aj suché lupiny majú toho istého pôvodcu, kvasinku malassezia, označovanú aj ako Pytirosporum ovale. Ak vaše mazové žľazy produkujú menej mazu, budú sa kúsky odumretej kože javiť ako suché. Problémy s lupinami zvyčajne odštartuje puberta a po celý život sú na ne náchylnejší muži, čo súvisí s vyššou tvorbou kožného mazu.

Rýchly proces: nožničky a žiletka

„Účinný krok, ktorý mnohým pomohol, bolo ostrihanie vlasov nakrátko,“ prezrádza najjednoduchší protilupinový recept MUDr. Vrabec. Ani v tej časti hlavy, kde už nemáte vlasy, sa lupiny vyskytovať nebudú. Naopak, ak si necháte narásť bradu a fúzy, počítajte s tým, že pod nimi sa olupovanie pokožky môže objaviť. „Ide najmä a oblasť nosovoústnej ryhy. Lupiny sú u náchylných ľudí pomerne bežné aj v obočí,“ spresňuje dermatológ.

Ďalšie  triky, ako lupinám dať zbohom:

  • ocot - má antimikrobiálne účinky a ovocné kyseliny rozpúšťajú zhrubnutú kožu
  • umývanie - sledujte, ako reaguje hlava na frekvenciu umývania - niekomu denné umývanie pomôže potlačiť množenie kvasiniek, inému viac  spriepustní pre voľné mastné kyseliny,
  • alkohol a čokoláda - obmedzte ich v strave, hoci odborné štúdie na vplyv stravy a tvorby lupín neprebehli.
zdroje: https://www.pluska.sk/izdravie/muzsky-svet/snezite-pozname-sposob-ako-lupin-zbavit-za-par-minut-navzdy.html

Comments

comments powered by Disqus