Posledné články

Včelí vosk - prečo je taký obľúbený?

Väčšina z nás, ktorí dávame prednosť prírodným zložkám, milujeme prácu, ktorú pre náš svet robia včely. Hoci med môže byť naším najobľúbenejším produktom, ktorý je známy svojimi výnimočnými účinkami snáď v každej oblasti, včely nám poskytujú aj niečo iné, ako len sladkú potravinu. 

Sladké zdravie

Včely produkujú prírodný vosk, ktorý sa vylučuje zo žliaz po stranách ich tela. Následne ho požujú a vylučujú ho vo vnútri plástu. Tam sa postupne vytvrdzuje. Tento stužený materiál slúži nielen ako fyzická ochrana, ale tiež pomáha udržiavať úľ bez infekcií a iných kontaminantov.  Včelí vosk bol v priebehu stáročí široko používaný z mnohých dôvodov, najčastejšie pri výrobe sviečok, ktoré sa dodnes používajú. Sviečky z včelieho vosku sú v skutočnosti považované za zdravšie, ako ostatné, pretože pri spálení nevytvárajú toxické vedľajšie produkty a ťažké sadze a pomáhajú neutralizovať znečisťujúce látky vo vzduchu. Starovekí Egypťania používali včelí vosk na výrobu farieb pre svojich umelcov a počas rímskych čias sa používali aj ako zmäkčovadlá. Dnes vedci chvália včelí vosk najmä za potenciál znížiť hladinu cholesterolu, zmierniť bolesť a liečiť zažívacie ťažkosti. Štúdia z roku 2007 tiež zistila, že včelí vosk môže chrániť zdravie pečene kvôli svojim antioxidačným účinkom. My sa dnes budeme venovať jeho účinkom v oblasti krásy. Kozmetický priemysel miluje včelí vosk, pretože je nielen prírodný a netoxický, ale poskytuje nesmierne výhody našej pokožke. Je to napríklad "zahusťovadlo", čo znamená, že môže pomôcť zosilniť účinky krémov, aby boli ľahšie použiteľné a lepšie sa rozotierali na kožu. Tu sú niektoré z najvýznamnejších pozitív včelieho vosku:
  • Ochrana: Pri aplikácii na pokožku vytvára včelí vosk ochrannú bariéru, ktorá ju chráni pred environmentálnymi útokmi a súčasne udržuje vlhkosť a redukuje suchosť. To je jeden z dôvodov, prečo sa včelí vosk často používa v balzamoch na pery. Narozdiel od surovín, vyrobených z ropy, však včelí vosk kožu nezahltí a neupchá póry.
  • Zvlhčujúca látka: Niektoré zložky "priťahujú" vodu a včelí vosk je jednou z nich. Keď sa dostane na našu pleť, pritiahne molekuly vody a pomáha udržiavať pokožku hydratovanú po celý deň.
  • Vitamín A: Včelí vosk je dobrým zdrojom tohto vitamínu. Pomáha exfoliovať a omladiť náš vzhľad.
  • Vôňa: Svet sa mení a množstvo ľudí začína tvrdiť, že nie je dôvod použiť tvrdé chemikálie, aby výrobky voňali dobre. Prírodné zložky fungujú omnoho lepšie. Včelí vosk má prírodnú medovú vôňu a je obľúbený v mydlách a parfumoch pre svoju príjemnú a ľahkú arómu.
  • Zmierňuje svrbenie: Ak trpíte svrbiacou a suchou alebo citlivou pokožkou, včelí vosk je pre vás ako stvorený. Vzhľadom k tomu, že včelí vosk je hypoalergénny, je tiež ľahko tolerovaný aj tými, ktorí majú veľmi citlivú pokožku.
zdroj:https://www.kamzakrasou.sk/vceli-vosk-prirodny-zazrak-ktory-pomoze-s-akymkolvek-problemom/15895

Comments

comments powered by Disqus